BAL UTSAV 2020 RESULTS
Congratulations to all the winners- sarvesh asthana
THE PRIZE DISTRIBUTION CEREMONY WILL BE HELD IN SECOND HALF OF FEBRUARY 2021. THE WINNERS WILL BE CONTACTED BY THE FOUNDATION.
INDIAN FILMY SOLO DANCE
Sub Junior
Ist – Aarohi Nahil
IInd – Deetya Sharma
IIIrd – Divyansh Mishra
Junior
Ist – Dona Mazumdar
IInd – Saanvi Srivastava
IIIrd – Mahak Pandey
Senior
Ist – Vartika Gupta
IInd – Sanjna Bhatiya
IIIrd – Ayushi Banerjee
Super Senior
Ist – Saumya Singh
INDIAN FILMY DUET DANCE
Junior
Winner – Akshit Upadhyay & Aryan
Senior
Winner – Angel Srivastava & Akshita Arya
FOLK DANCE
Sub Junior
Ist – Deetya Sharma
IInd – Kalki Singh Bist
Junior
Ist – Srishti K.
IInd – Unnati Shree
IIIrd – Prachi Awasthi
Senior
Ist – Akshita Arya
IInd – Gauri Singh Bist
CLASSICAL DANCE
Junior
Winner – Unnati Shree
Senior
Ist – Jaya Singh
IInd – Shivendu Nair
Super Senior
Ist – Devendu Nair
IInd – Kumari Vaishnavi
IIIrd – Mimansha Upadhyay
INDIAN FILMY SOLO SINGING
Junior
Ist – Anubhaw Kumar Singh
IInd – Srishti K.
IIIrd – Ashutosh Verma
Senior
Ist – Drishti Dubey
IInd – Akarsh Singh Suryvanshi
IIIrd – Pari Shukla
Super Senior
Ist – Kausar Nawaz
IInd – Akanksha Verma
IIIrd – Manya Srivastava
INDIAN CLASSICAL SINGING
Senior
Ist – Lovepreet Kaur
IInd – Avnika Jain
BHAJAN SINGING
Sub Junior
Ist – Mahi Singh
IInd – Krishita Soni
Senior
Winner – Avnika Jain
PENCIL SKETCH MAKING
Junior
Winner – Dev Bahadur
Senior
Ist – Susdhanshu Baranwal
IInd – Akshita Arya
Super Senior
Ist – Mahima Panwar
IInd – Aditya Kumar Yadav
IIIrd – Zara Khan
POETRY RECITATION
Sub Junior
Winner- Vritika Soni
Junior
Ist – Urvi Pandey
IInd – Anant Krishna Asthana
Senior
Winner- Kiara Gupat
Super Senior
Ist – Varun Shukla
IInd – Saumya Aggarwal
Poetry Recitation (Duet)
Winner- Saanvi Srivastava & Sonali Srivastava
POETRY WRITING
Senior
Winner – Akshita Arya
Super Senior
Winner – Shatakshi Srivastava
LETTER WRITING
Sub Junior
Winner- Krishita Soni
RANGOLI MAKING
Super Senior
Winner- Gaytri Goyal
STORY WRITING
Super Senior
Winner- Vishal Yadav
GREETING CARD MAKING
Junior
Ist – Trisha Singh
IInd – Chitransh Jain
SKIT
Junior
Winner- Kanishk Sisodhia
MIMICRY
Sub Junior
Winner- Sonali Srivastava
Junior
Winner- Rishika Tripathi
POSTER MAKING
Sub Junior
Ist – Sonali Srivastava
IInd – Mahi Singh
Senior
Ist – Aashi Singh
IInd – Arsh Kushwaha
IIIrd – Sarita Kumari
Super Senior
Winner- Mimansha Upadhyay
FACE PAINTING
Junior
Winner- Saanvi Srivastava
Senior
Ist – Akshita Arya
IInd – Tarun Kumar
ESSAY WRITING
Junior
Winner- Vibhuti Semwal
Senior
Ist – Rishit Kumar
IInd – S. Gaurav Singh
Super Senior
Ist – Vishal Yadav
IInd – Yashana Goyal
RAMAYAN CHAUPAI RECITATION
Sub Junior
Winner- Aarush Khare
PHOTOGRAPHY
Junior
Winner- Basho Khan
BABY SHOW
Sub Junior
Winner- Aadvik Soni
KURAN AAYAT RECITATION
Sub Junior
Winner- Mohd. Jeeshan Raza
SPEECH COMPETITION
Sub Junior
Winner- Vaibhavi Vijay Gupta
Junior
Winner- Swati Verma
INSTRUMENTAL MUSIC
Sub Junior
Winner- Vritika Soni
Junior
Winner- Nandini Bajpai
Super Senior
Winner- Aditya Chawla
GEETA SHLOK RECITATION
Sub Junior
Ist – Varnika Srivastava
IInd – Vaibhav Vijai Gupta
SMILING CHILD
Junior
Winner- Saanvi Srivastava
Super Senior
Winner- Dakshita Prasad
FANCY DRESS
Sub Junior
Ist – Vritika Soni
IInd – Saanvi Srivastava & Aarya Srivastava
IIIrd – Advika Singh & Mahi Singh
ADVERTISING
Sub Junior
Winner- Advika Singh
Senior
Winner- Namashvi Singh
BEST INDIAN DRESSES CHILD
Sub Junior
Ist – Laasyasri Kolluri
IInd – Aadhira Sharma
IIIrd – Sonali Srivastava
Senior
Winner- Ashwath Kolluri